Володимир МАЛИНОВСЬКИЙ, канд. хім. н.
Близько 17 років я веду успішну практику в наукових установах Німеччини, США, Швейцарії. Та завжди хотів, аби мій досвід став у нагоді й рідній країні. Це стало можливим завдяки компанії UKRAVIT, яка, вбачаючи великий потенціал у розвитку української біохімічної галузі, ініціювала створення унікального інноваційного проекту і запросила мене його очолити.
За місяць у Черкасах розпочне свою діяльність Науково-дослідницький інститут – “Інститут здоров’я рослин”, який заснувала група компаній UKRAVIT, аналогів якому на наших теренах немає. Він матиме особливу концепцію, зорієнтовану передусім на соціальність, зрозумілість і корисність (у контексті sustainable society і sustainable development). Його модель і структура дозволять інтегруватися в міжнародний науковий та інформаційний простір як на рівні людини, так і на рівні компанії й країни. А надчутливе обладнання провідних виробників США, Японії та Європи дасть змогу безпосередньо брати участь у розробках нових рішень, співпрацюючи з українськими й закордонними вченими та організаціями.
У масштабах країни старт такого проекту – подія дуже важлива й доленосна. Для кваліфікованих фахівців – це передусім цікава робота в Україні. Це збереження і розвиток нашого інтелектуального потенціалу. Це можливість ставити складні завдання і визначати той рівень, на якому з ними можна впоратися. Головні напрями наукових досліджень – ґрунти, рослини, засоби захисту, засоби живлення й підтримки від стресів – загалом усе, що впливає на урожайність та якість продукції в агровиробництві, зокрема, й у точному та органічному землеробстві. Власне, фермер тут зможе не тільки отримати компетентні фахові рекомендації, а й матиме нагоду максимально задовольнити свої виробничі потреби. Окрім того, в Україні вже є агрокомпанії, що потребують не просто готових рішень, але й мають амбіції разом із компетентними фахівцями брати участь у їх розробці.
Висококласна аграрна лабораторія, що розвиватиметься паралельно, комплексно взаємодіятиме з науково-дослідним центром (ми називаємо його Інститутом здоров’я рослин). Надчутливе обладнання, у виборі якого я брав безпосередню участь, дозволяє визначити кількість речовини на рівні нано- і пікомолярних концентрацій.
Якщо говорити про інструментарій, то це найсучасніша газова та рідинна хроматографія, спектрометричний аналіз вищого рівня. Такого класу обладнання використовують сучасні лабораторії інститутів й університетів західних країн. У комп’ютерних базах даних накопичено інформацію про десятки тисяч хімічних сполук і домішок, що важливо для нових розробок і досліджень. Нині виграє той, хто вміє користуватися інформацією і робити новий крок на стику (чи то пак, у міжінтерфейсному просторі) знань, поглядів, підходів.
За потреби науковці надаватимуть додаткову інтелектуальну підтримку для вирішення практичних питань, що виникатимуть у лабораторії чи у виробничої групи. У пріоритеті Інституту – відкритість і найширша співпраця з ученими, фахівцями, винахідниками. З тими, хто бачить можливість створення спільними зусиллями корисного продукту чи нового рішення. Крокуючи в ногу з передовими науковими інноваціями, розробки Науково-дослідницького інституту від ГК UKRAVIT сприятимуть розвитку української агрохімічної науки і стануть серйозною галузевою платформою для розвитку інновацій.