7 – 8 червня 2018 року у Черкасах відбудеться відкриття Науково-дослідного інституту “Інститут здоров’я рослин” (“Crops Care Institute”). Це – унікальний на теренах України проект, який забезпечить надання комплексних послуг із технології захисту врожаїв для агробізнесу. Ініціатор проекту – лідер і найбільший український виробник препаратів для хімічного захисту сільськогосподарських культур для промислового та приватного сектору ГК UKRAVIT. Про особливості функціонування Інституту розповідає власник ГК UKRAVIT Віталій Ільченко.
ГК UKRAVIT – вже багато років виробник і постачальник високоякісних ЗЗР вітчизняного виробництва на аграрний ринок України. Деякі багатокомпонентні препарати не мають аналогів в нашій країні. Тим не менш, компанія ініціює відкриття Науково-дослідного інституту. Якою є ціль цього проекту?
Насправді, цілей декілька. По-перше, Україна має неабиякий науковий потенціал. У нас живуть і працюють багато талановитих людей, які не мають можливості реалізувати свої проекти чи ініціативи. А Науково-дослідний інститут дозволить ці проекти втілити у життя. Якщо вчений має якість напрацювання, в Інституті їх проаналізують, допрацюють і випустять у промислове виробництво на нашому заводі. Це – гарна можливість стати проектним менеджером заводу і створити новий продукт.
По-друге, Україна має великий аграрний потенціал. Однак іноді ми програємо за показниками урожайності навіть у порівнянні з країнами, які мають не настільки сприятливі умови для землеробства. Це відбувається тому, що для таких країн розкриття максимального потенціалу землі – крок вимушений. Вони давно застосовують у роботі новітні технології та якісну продукцію, аби отримувати прибуток. Беручи з них приклад, ми також маємо змінити підхід. Для цього й необхідне існування такої структури, як “Інститут здоров’я рослин”.
По-третє, більшість компаній, які сьогодні працюють в Україні, не цікавить прибуток фермера. Навіть якщо вони дають йому якісь рекомендації, останні все одно спрямовані на те, аби продати більше препаратів власного виробництва. За відсутності альтернативи фермер прислухається до рекомендацій, які або підвищують врожай несуттєво, або ж насичують продукцію шкідливими елементами – пестицидами. Ми ж хочемо змінити підхід, аби отримувати якісний і одночасно – безпечний врожай.
А головне, технологія не стоїть на місці. І ми повинні думати про те, що буде з нашим сільським господарством і землею у майбутньому. Можливо, за 10 років обприскування відбуватиметься за допомогою безпілотних літаючих апаратів. Тож уже зараз необхідно розробити відповідні формуляції, за яких знизяться норми використання води та препарату на гектар, що оптимізує витрати на виробничий процес.
Якою є місія “Інституту здоров’я рослин”
Місію “Інституту здоров’я рослин” чудово ілюструє слоган: “Здорова рослина – здорова країна”. Ми повинні прагнути до отримання найвищих врожаїв. Принаймні вони мають бути абсолютно безпечними для наших клієнтів та для екології країни в цілому.
Відкриття такого закладу вимагає наукового підходу та досвіду роботи в подібних установах. Хто працював над створенням “Інституту здоров’я рослин”?
Це була, у певному сенсі, колективна робота. Як я вже зазначив, у нас є чимало власних фахівців, які мають досвід роботи у НДІ в Україні і за кордоном. Крім того, ми тісно співпрацювали із закордонними науковцями та ЄБРР у цьому питанні. Ми поєднали вітчизняний та іноземний досвід, і відтепер в Україні буде власний Науково-дослідний інститут. А вітчизняний виробник не матиме потреби витрачати колосальні кошти на дослідження за кордоном.
Окресліть, будь ласка, структурні підрозділи НДІ “Інститут здоров’я рослин”. За які напрямки роботи вони відповідатимуть?
До структури Інституту увійдуть наукова-дослідний підрозділ, демоцентр та сервісна лабораторія. У науково-дослідному відділі працюватимуть над новими розробками вітчизняні та зарубіжні вчені. Демоцентр являє собою підземні теплиці, в яких можна круглий рік у польових умовах вирощувати культури, тестувати препарати, застосовувати різноманітні технології, незважаючи на зміни сезонів. Лабораторія ж буде робити аналіз ґрунту, води, насіння тощо, аби надати фермеру інформацію про максимальний потенціал його землі та розробити комплексну технологію з вирощування на ній тих чи інших культур. Якщо ж аграрій захоче виростити на своєму ґрунті якусь іншу культуру, ми дамо рекомендації, яким чином створити для її врожайності сприятливі умови – збагатити землю, змінити препарати тощо.
“Інститут захисту рослин” не має аналогів в Україні. А дослідження такого рівня вимагають найкращого обладнання. Як була вирішена ця проблема?
Оскільки Інститут – принципово нова для України структура, відповідне обладнання тут знайти неможливо. Тому ми закупили найкращі світові зразки. Взагалі обладнання – це локомотив, який дасть нашим вченим можливість швидко і точно проводити дослідження, іноді навіть без необхідності їхньої присутності. Можу сказати, що обладнання такої якості є не в кожному європейському НДІ.
Наукові дослідження у цій сфері займають багато часу і потребують значного фінансування. Тож крупні корпорації та НДІ дуже часто об’єднуються для досягнення спільної мети. З ким у перспективі співпрацюватиме НДІ – як в Україні, так і за кордоном?
Звичайно, в першу чергу ми максимально використаємо науковий потенціал наших інститутів. Сьогодні велика кількість НДІ в Україні працюють над власними розробками, однак не мають можливостей втілити їх у життя. А ми це можемо. Це також дозволить оптимізувати витрати: ми визначимо, який проект є потенційно бізнес-успішним, і допоможемо його допрацювати і реалізувати на виробництві. Таким чином, це буде взаємовигідна співпраця і для нас, і для наукових установ. Крім того, зараз ми працюємо над створенням Спілки агронауковців України на базі “Інституту здоров’я рослин”, покликаної об’єднати усіх вчених, які працюють у цій сфері.
Щодо закордонних партнерів, звісно, ми плануємо ввести наш НДІ у світову мережу науково-дослідних інститутів, які працюють в області агро. Співпраця передбачатиме спільні проекти: наприклад, частина досліджень робитиметься в «Інституті здоров’я рослин», а частина – в іншій країні. Це суттєво зекономить час та знизить витратну частину. Плюс, важливим моментом стане обмін досвідом.
Як скоро “Інститут здоров’я рослин” розпочне безпосередню діяльність? Коли очікувати на перші результати?
В тестовому режимі Інститут уже працює. Аналізи в ньому робляться 24 години на добу. Звісно, із відкриттям процеси пришвидшяться, тож на інтереси вітчизняних фермерів та агробізнесу він почне працювати дуже скоро.
Як перспективному українському науковцю стати співробітником “Інституту здоров’я рослин”?
Наразі штат Інституту комплектується. Зараз ми передивляємось велику кількість резюме, спілкуємось із великою кількістю претендентів. Тому, якщо у когось є бажання з нами співпрацювати, – ми відкриті. Більш того, якщо на даний момент ми не знайдемо для претендента роботу, хочу відзначити, що “Інститут здоров’я рослин” – лише перший крок глобального проекту “UKRAVIT Science”.
Стів Джобс припускав, що найвизначніші відкриття XXI сторіччя будуть зроблені на стику наук та напрямів. І сучасність не втомлюється доводити правильність цього твердження. Новостворений НДІ вестиме дослідну роботу винятково в напрямку захисту рослин чи у перспективі може вийти за межі цієї сфери у якусь суміжну чи навіть нову?
Цілком згоден. Ми плануємо залучати вітчизняних і зарубіжних вчених, аби створювати нову продукцію не лише у сфері захисту рослин, а й в багатьох інших. Сільське господарство – відновлювальна галузь, яка дасть людям майбутнього можливість виробляти практично будь-що. Використовуючи її як базу сировини, можна працювати у сферах фармацевтики, мікробіології, біохімії, будівельних матеріалів, відновлюваної енергетики і багатьох інших.
Для прикладу, Україна сьогодні є експортером зерна у Європу. Там його переробляють на амінокислоти, які потім знову завозять до України – тільки по набагато вищій ціні. Завдяки інституту ми самі зможемо виробляти велику кількість продуктів з нашої агропродукції. І ми вже працюємо в цьому напрямку.